Haber

Erbil’deki ABD üssüne SİHA saldırısı

– Erbil’deki ABD üssüne SİHA saldırısı

ERBİL – Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Erbil kentinde ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin bulunduğu Harir Askeri Hava Üssü’ne silahlı insansız hava aracıyla saldırı düzenlendi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Terörle Mücadele Birimi, saat 10.25 sıralarında Erbil şehrinin kuzeyinde ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin askerlerinin bulunduğu Harir Askeri Hava Üssü’ne SİHA ile saldırı gerçekleştirildiğini duyurdu. Yerel zaman. Saldırı nedeniyle üste yangın çıktığı ve bölgeden dumanların yükseldiği belirtildi.

Saldırının sorumluluğunu İran yanlısı Şii milis grupların çatısı altındaki “Irak İslami Direnişi” adlı grup üstlendi. Gruptan yapılan açıklamada, Gazze’deki saldırılara tepki olarak 2 SİHA’lı saldırının gerçekleştirildiği açıklandı.

İsrail’in Gazze’ye saldırmaya başlamasından bu yana Irak ve Suriye’deki ABD üslerine yönelik saldırılar arttı. Saldırılara ilişkin ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamada, Irak ve Suriye’de ABD ve koalisyon güçlerine yönelik 55 saldırı düzenlendiği ve 59 askerin yaralandığı belirtildi. Saldırıların çoğunluğu Irak İslami Direniş grubu tarafından gerçekleştirildi.

haberhalkapinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu