Haber

Nijerya’nın yeni başkanı Tinubu

Nijerya’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin resmi sonuçlarına göre ülkenin yeni devlet başkanı, Lagos’un eski valisi Bola Ahmed Tinubu oldu.

Nijerya’da geçtiğimiz Cumartesi günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin resmi sonuçları açıklandı. Bağımsız Ulusal Seçim Komitesi’nden yapılan açıklamada, iktidar partisi Tüm İlericiler Kongresi’nin (APC) adayı eski Lagos Valisi Bola Ahmed Tinubu’nun oyların yüzde 36,6’sını alarak ülkenin 5’inci cumhurbaşkanı seçildiği açıklandı ( 8,8 milyon oy). Halkın Demokratik Partisi (PDP) adayı Atiku Abubakar yüzde 29, İşçi Partisi (LP) adayı Peter Obi ise yüzde 25 oy aldı. Resmi seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından açıklama yapan Tinubu, kendisine oy verenlere teşekkür ederek, “Milletimiz tek, bu yüzden bu ülkeyi birlikte inşa etmeliyiz” dedi. Başkent Abuja’da Tinubu taraftarları seçim sonucunu kutlamak için sokaklara döküldü.

Muhalefet kabul etmedi

Seçim Komisyonu’nun Tinibu’nun zaferini açıklamasının ardından muhalefetten sesler yükseldi. PDP ve LP, seçim sonucunun hileli olduğunu iddia ederek yeniden oylama yapılmasını istedi. Ancak Seçim Kurulu tezleri yalanladı ve seçimin “özgür, adil ve güvenilir” bir ortamda gerçekleştiğini bildirdi. Avrupa Birliği (AB) de dahil olmak üzere birçok seçim gözlemcisi, sonuçların şeffaflığını eleştirdi. – ABUJA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu